Tuesday, February 23, 2010

Codec nedir, ne değildir

Codecler farklı kalite ve boyutta ses ve görüntü sunarlar, peki codec’lerin birbirinden farkı nedir?Codec çeşitliliği kalitenin veya dosya boyutunun öneminin ağırlık kazanmasına göre kullanıcılara esneklik sunarlar. Codec’lerin daha küçük dosya boyutuyla daha kaliteli görüntü gösterebilmeleri için iyi bir algoritmaya sahip olmaları gerekir. Codec algoritmaları geçen zamanla birlikte gelişir ve güncellenir. Güncellenmeden birkaç sene öncesinde kalan codec’ler kullanmak, çoğu zaman yarardan çok zarar getirir. Codec’lerin güncelliğini takp etmeden alışkanlıktan kullanmaya devam eden kullanıcılar bu açıdan hatalıdır.

Codec'ler de iyi görüntüye kaliteye nasıl ulaşılabilinir, kaynak dosya üzerinden her hangi bir codec yapılan sıkıştırma işleminde , video ve audio bitrate değerleri ve çözünürlüğün orantısından geçer.Bu orantının elbette belli değerleri yoktur.Nabza göre şerbet verilir.

  • Peki bitrate nedir?

  • Videonun tek bir karesinde görüntüyü oluşturan piksellerde olacak bilgi sayısı bitrate’ i ifade eder.


En çok kullanılan codec türleri arasında açık kaynak kodlu matroska, x264, xvid, ve diğerleri olan divx, h.264, mpeg-2, mpeg-4 vardır.

Listelediğimiz codec’ler içerisinde benim tavsiyem x264′tür. .X264 ,H264'ün ücretsiz kullanimi icin yapilmiş, eşit bitrate değerlerinde özellikle yüksek çözünürlüklerde xvid ve divx den çok daha iyi sonuç veren codec'tir.HD READY ve FULL HD sıkıştırılmış videolarda, codeclerin gözdesidir.Gerçekten ideal bir kalite-dosya boyutu dengesi sunar. Eğer birkaç dilde ses kaydı olan bir dosyayı dönüştürecekseniz bunu destekleyen MKV dosya formatını seçmeniz faydalı olacaktır. Çoğunlukla Avrupa ve Uzak Doğu sinemasından filmlerde birden çok ses kaydı bulunabilir. Film sahnelerinin üzerine senkronize edilmiş yönetmen yorumları da böyle bir ek ses kaydı şeklinde bulunabilir.

[caption id="attachment_45" align="aligncenter" width="300" caption="BBC HD kanalından x264 ile riplenmiş bir FULL HD video"]BBC HD kanalından x264 ile riplenmiş bir FULL HD video[/caption]


Buna ihtiyacınız yoksa MP4 formatını da kullanabilirsiniz. MP4′ün avantajı iPod ve MP3 çalarlarla uyumlu olmasıdır. Filmlerinizi seyehat ederken de izleyebilmek istiyorsanız MP4′e çevirmenizde fayda var.

No comments:

Post a Comment