Sunday, September 18, 2011

CCleaner | Bilgisayarımızda temizlik yapalım

Gün geçmiyor ki, Windows işletim sistemleri üzerinde ki yazılımlar geçici dosya tutmasın, hatalı kayıt defteri kaydı açmasın.Örneğin; bir internet tarayıcısı 1 veya 2 haftalık kullanımda yaklaşık 1GB boyutlarında geçici dosya biriktirebiliyor.Aynı şekilde yine, güncelleme yaptığınızda Windows işletim sistemi, güncelleştirme öncesi dosya yedeklemesi yapabiliyor.Bu işlemde 1GB seviyelerine yaklaşabilir.

Uzun lafın kısası, sadece düzgün çalışıp, işleri bittikten sonra arkasında bıraktığı artıkları temizlemeyen birçok yazılım mevcut.Tabi bir de, kısıtlı bir Disk Alanınız varsa, işler sizin için iyice içinden çıkılmaz hale gelebilir.Birazda Windows 7 ve Vista için " winsxs " klasörü hakkında birşeyler söylemek istiyorum.

Bu winsxs klasörü, her ne kadar Windows XP'de varsa da, aktif olarak Vista ve 7 ile kullanılmaktadır.Amacı, eski yazılımların (eski dll kütüphanelerini kullanan) yeni sisteminizde problemsiz çalışmasını sağlamak.Bunu ise her dll kütüphanesinin bir kopyasını saklayarak başarıyor.Haliyle bu klasör, bilgisayarınıza ne kadar program yüklerseniz bir o kadar genişler.Normal bir kullanıcı için 4-7 GB boyutlarına ulaşabilir.Malesef bu klasörün içeriğiyle oynamak sistemin kararlılığı için çok tehlikeli ve o büyük boyutunu küçültme için bir şansınız yok.Herşey yazılımlarınızın düzgün çalışması için tasarlanmış fakat bilgisayarınıza kullanmayacağınız yazılımları kurmanızı bu nedenle önermiyorum.Ne kadar yazılım kurarsanız, sistem sürücünüzde bir o kadar boş alanınız azalabilir.Kayıt defteri kayıtları ise ayrı bir dert olarak önümüze çıkabilir.Yazılımları sisteminizden kaldırdığınızda, genellikle birçok gereksiz kayıt bırakmaktadırlar.Yine bilgisayarınıza zaman kaybettirebilecek bir sorun.

Şimdi ise, bu dertlerden nasıl sıyrılıp, bilgisayarımızı nasıl temizleyeceğimize.İnternet üzerinde ücretsiz olarak dağıtımı yapılan "CCleaner" yazılımı ile tüm artık parçaların kökünü kurutabileceğiz.

Ufak bir yazılım tanıtımdan sonra, indirme linklerini aşağıda veriyorum.


Program Tanıtımı:  CCleaner bir sistem optimizasyon ve güvenlik aracıdır. Sisteminizdeki kullanılmayan dosyaları silebilmektedir.
Neleri Temizleyebilir:
Internet Explorer
Temporary files, URL history, cookies, Otomatik form tamamlama geçmişi, index.dat.
Firefox
Temporary files, URL history, cookies, download geçmişi.
Windows
Çöp kutusu, Son Açılan Dökümanlar, Temporary files ve Log dosyaları.
Registry Temizleyicisi
Kullanılmayan ve eski kayıtlar: Dosya Uzantıları, ActiveX Kontrolleri, ClassIDs, ProgIDs, Uninstallers, Shared DLLs, Fonts, Help Dosyaları, Dosya Yolları, Icons, Hatalı kısayollar ve ...
Üçüncü-parti uygulamaların geçici ve geçmiş dosyaları
Opera, Media Player, eMule, Kazaa, Google Toolbar, Netscape, MS Office, Nero, Adobe Acrobat, WinRAR, WinAce, WinZip ve daha da fazlası

İndirBoyut : 3.32MB.


No comments:

Post a Comment