Tuesday, December 26, 2006

Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu değil kendisi olun

Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu değil kendisi olun
Dünyayı Kurtaran Adam Cüneyt Arkın'a saygısızlık olmasın ama Mevlüt Dinç'in Kabus 22 oyunu, herkese dünyayı kabustan kurtarma şansı tanıyor. Üstelik olaylar New York'ta değil, İstanbul'un başkenti olduğu 22. bölgede geçiyor.

Türkiye'nin dünyaca ünlü oyun bilgisayar oyunu yazarı Mevlüt Dinç'in yapımcılığını üstlendiği Kabus 22, olayların İstanbul'da geçtiği bir dünyayı kurtarma oyunu. Dinç'in İstanbul'un dijital haritasını çıkarma projesine paralel yürüttüğü ve gerçek mekanların yansıtıldığı oyunda üç ana karakter ile 100 alt level'da dünyayı kurtarmak için mücadele ediliyor.

ABD menşeli filmelerde genel olarak sahneyi oluşturan New York kenti yerine İstanbul'un kullanılması, iyi bir fikir olmuş. Kurtarılmasına çalışılan 22'nci bölgenin başkenti İstanbul.

Oyunun senaryosu, 2002 yılında dünyanın nereden geldiği bilinmeyen bir kişi tarafından kurulan şeytani inancın pençesinde yaşanan kabusu aşma çabasını anlatıyor.

Bilgisayar oyunları camiasında uzun süredir beklenen Türk fantastik macera oyunu Kabus 22'nin tamamı Türkiye'de geçiyor ve Türkçe oynanıyor.

Oyunda 1995 yılında bilinmeyen bir yerden, bilinmeyen bir şekilde Dehri adında biri geliyor ve yeni bir şeytani inanç kuruyor. Kimsenin asıl amacını, yaşını ya da geçmişini bilmediği bu kişi, hayal dahi edilemeyecek güçlere sahip.

2000 yılına kadar gizli bir şekilde dünyanın en güçlü insanları bu yeni inanışa geçerek onun müridi oluyor. 2000 yılından sonra tüm insanlara ona inanmaları karşılığında hayallerindeki yaşamı sunarken kendisine inanmayanlara savaş açıyor.

Dünyadaki bir çok ülke bu yeni inanışa savaşmadan geçiyor. Dünya ona inanmayanların azınlıkta olduğu bir yere dönüşüyor ve bu kişi 2002 yılında artık dünyanın tamamının sahibi oluyor. Dünyayı 22 bölgeye ayıran bu şeytani karakter, en sadık 22 havarisini bu bölgeleri yönetmesi için görevlendiriyor.

Bu yeni inanışa geçmek istemeyen diğer dinlere inanan insanlar ise ona karşı dünyanın her yerinde direniş örgütleri kurarak bu güce karşı birlikte mücadele etmeye çalışıyor.

BİR KÖTÜ KARAKTERE KARŞI ÜÇ İYİ

İstanbul'un başkenti olduğu 22'inci bölgenin kurtarılması üzerine kurulu olan Kabus 22, Demir, Ebru ve İnzar adlı üç farklı karakteri yöneterek oynanıyor. Bu karakterler şöyle sıralanıyor:

Demir ÖZTÜRK: 22. bölgenin başkenti olan İstanbul'un direniş merkez karargahı komutanı. 29 yaşında. Daha önce askeriyede üst rütbeli olarak görevliydi.

Ebru AYDIN: 22. bölge direniş merkezi komutanlığına bağlı olan B-8 karargah komutanı 26 yaşında. Daha önce polis olarak görevliydi.

İnzar: Nereden ve nasıl geldiği bilinmeyen, doğa üstü güçlere sahip olan Demir ve Ebru'ya 22. bölgeyi kurtarmaları için yardım eden mistik bir karakter.

OYUN, DIRECTX 9 İSTİYOR

Kabus 22'yi oynamak için sahip olunması gereken asgari konfigürasyon, 1 GHz Pentium III / Athlon ya da 1.2GHz Celeron veya Duron işlemci; 64 MB DirectX 9 uyumlu ve HW T&L destekli AGP Grafik Kartı ile 256 MB RAM.

Oyunda iyi performans elde etmek için önerilen konfigürasyon ise, 1.6 GHz Athlon veya 2 GHz Pentium 4, Celeron işlemci; 128 MB DirectX 9 Uyumlu ve HW T&L destekli AGP Grafik Kartı ile 512 MB RAM'i içeriyor.

Kabus 22, Türkiye genelindeki tüm Vestel Showroom'larda 29,9 YTL'ye satılıyor.

No comments:

Post a Comment