Saturday, January 20, 2007

Haber : Nokia'dan yeni modeller

Las Vegas’da düzenlenen CES 2007 fuarında Nokia wireless özellikleri geliştirilmiş, blog ve VoIP destekli 3 yeni modeliyle göz kamaştırdı.

Teknoloji devlerinin gövde gösterisi için şov alanına dönen Consumer Electronics Show 2007’de Nokia damgası vuruldu. N serisine 3 yeni telefon ekleyen Nokia, yeni modellerinde geliştirilmiş kablosuz internet bağlantısı (Wi-Fi ve Bluetooth 2.0) desteğinin yanı sıra blogculara telefondan bloglarına yeni içerik ekleme özelliği de sağladığını duyurdu.

Yeni telefonlar bedava konuşturur mu?
Yeni modellerin VoIP teknolojisini de desteklediğini, bu sayede internet’e bağlı olunan yerlerden ücretsiz telefon görüşmesinin mümkün olacağını da belirten yetkililer, bunun için Skype’la anlaşma safhasında olduklarını, yıl içinde anlaşma sağlanınca telefona eklenecek ufak bir yazılım sayesinde bu özellikten de faydalanılabileceğini belirtti.

İşte henüz piyasaya sürülmemiş 3 yeni modelNokia N76
N76, yeni çıkan üçlünün belki de en şık görünüşlü olanı. 13.7 mm kalınlığındaki modelin kırmızı ve siyah renkleri piyasaya sürülecek. Dijital müzik çalma özelliği bulunan telefonun 2.0 Megapiksel de kamerası var.

2 GB’a kadar microSD hafıza kartı takılmasını destekleyen N76 bu sayede 1500 şarkı kapasitesine sahip olabiliyor. 2006 yılında dijital müzik çalma özelliğine sahip 70 milyon adet telefon sattığını belirten Nokia yetkilileri bu modelle birlikte en çok satan taşınabilir müzik çalar markası ünvanını da kaptırmamayı hedeflediklerini belirttiler.

Aynı zamanda Nokia’nın internet tarayıcısı da yüklü gelen N76, Bluetooth 2.0 desteği sayesinde 3Mbit/sn hızla internette sörf yapmayı da olanaklı kılıyor. Mart ayında piyasaya sürülmesi beklenen telefonun fiyatı 500$ civarında olacak.Nokia N93i
N93i’deki kamera kabiliyetleri telefona entegre edilmiş bir kameradan çok kameraya entegre edilmiş bir telefon hissi uyandırıyor.

3.2 Megapiksel kameraya sahip N93i, yanında gönderilen 1 GB miniSD hafıza kartına 45 dakika boyunca MPEG4-VGA formatında DVD kalitesinde görüntü kaydı yapabiliyor. Wi-Fi ile internete bağlanma özelliği de bulunan telefon çekilen fotoğrafları ve video görüntülerini Nokia’nın Vox Blog servisine yükleme özelliğine de sahip.

Mart ayında piyasaya sürülmesi beklenilen N93i’nin tahmini fiyatı 780$ civarında.Nokia N800
Minik bir tablet PC görünümünde olan N800, Linux işletim sistemi yüklü halde kullanıcıya sunuluyor. Ekranında dokunmatik bir Q klavye görüntüleme özelliği sayesinde yazı yazmayı son derece kolaylaştıran N800’ün bu özelliği Wi-Fi desteğiyle birlikte düşünülünce internet’te sohbet etmeyi sevenlerin de gözdesi olacak gibi gözüküyor.

N800’den önceki model olan N770’de de Wi-Fi desteği olduğunu ancak bu modelle birlikte iyice geliştirmiş olduklarını belirten yetkililer, kullanıcıların kablosuz internet bağlantısı bulunan her yerden internete özgürce bağalanabileceklerini belirttiler.

Haziran ayına kadar Skype desteğini de sunmayı hedeflediklerini belirten Nokia görevlileri bu sayede VoIP teknolojisini cep telefonuna sokan ilk firma olmayı umduklarını söylediler.

N800’ün normal bir telefondan çok farklı olduğunu, bir bilgisayar gibi düşünülmesi gerektiğini söyleyen Nokia görevlileri, daha pek çok profesyonel yazılımın da anlaşmalarla N800’e yüklenme olasılığının olduğunu kullanıcılara müjdelediler. N800’ün satışı şimdiden bazı Avrupa ülkelerinde 400$ civarından başlandı.

No comments:

Post a Comment