Saturday, January 20, 2007

Haber : Vista'nın XP'den 25 eksikliği


Internet'te öylesine dolaşırken, şöyle bir habere denk geldim.

Yazıda Vista'nın ne gibi zayıflık/eksiklikleri olduğu yorumlanıyor ve bunların Windows XP'den Vista'ya geçmektense, GNU/Linux'a geçmeyi daha mantıklı kılacak sebepler olacağı vurgulanıyordu. Herne kadar yazılanların hepsine katılmasam da, benim de kafamda ciddi soru işaretleri uyandıran bazı bulguları sizlerle paylaşmak istedim.
1) Ciddi bir donanım ihtiyacı. Bahsedilen 2Gb ram ve tercihen kendine ait 256Mb hafızalı grafik hızlandırıcılı ekran kartı.

Herşey bir yana, bu piyasadaki birçok laptopın direkt olarak çöpe gitmesi demek. 2Gb ram takmanıza izin veren laptopların sayısı son bir yılda artmış olsa da, kendine dedike 256Mb ram, $1000 civarında (ülkemizde satılan laptopların büyük çoğunluğu) kolaylıkla bulunabilecek bir şey değil.

2) Çok fazla Vista sürümü.

MS'nin daha önce Milenium serisi ile denediği, son olarak da Avrupa'ya özel çıkarttığı (XP versionları arasında saymadığı) Windows Starter Edition ile tekrar ısıtarak ortaya sunduğu model Vista'da da geçerli. Bu versionların ne gibi kısıtlamaları olduğunu sanırım daha sonra göreceğiz. 3) $300'lık etkiket.

Adamların malı istedikleri fiyatı koyabilirler denilebilir/denilmeli belki de.

4) Yeni lisanslama teknolojisi.

Yeni volume-lisanslama teknolojisi kurulum sayısına veya sistemleri aktive etmek için dedike anahtar-yönetimi sunucularına ihtiyaç duymakta.

5) Yaklaşık 10Gb harddisk alanı.

Harddisk fiyatlarının GB'ı $1'ın altına düştüğü bu günlerde, birçokları için bu bir sorun teşkil etmese de şöyle bakmak lazım. Artık bir kez kurup, sonra yedek imajını DVD'e kaydedebileceğiniz bir işletim sisteminiz olmayacak.

6) Uzun kurulum süresi.

Yoruma açık.

7) SMB protokolünün değişmesi.

Bu gerçekten tatsız bence, birçok kurumun daha verimli bulduklarından dolayı dosya sunucularını Linux üzerinde SAMBA ile tutmaları oldukça bilinen bir uygulama, hal böyleyken bu tür bir değişikliğe gitmenin sebebi biraz daha belli oluyor sanırım.

8) Vista'nın kullanımındaki ciddi farklılıklar.

Arayüzün XP'den çok farklı olması sebebiyle, halihazırdaki birçok Linux dağıtımının grafik arayüzlerinin kullanıcılara geçiş aşamasında Vista'ya geçmekten çok daha fazla kolaylık sağlayabileceği söyleniyor. Kullanmadım bilmiyorum. Fakat Ubuntu ile birlikte Linux'un bu alanda gerçekten birçok şeyi, annane-uyumlu hale getirdiği de bir gerçek.

9) WordPad artık .doc dosyalarını açamayacak.

Çocukça gelebilir ama bu değişiklikten dolayı gözyaşlarını tutamayacak insanlar var :) Sanırım .doc dosyalarını iyi kötü okumak için bile Office almayı zorlamak için yapılmış bu (ya da Open Office kurmayı ;)

Son olarak da, (bunu onaylatamadım, ama MS lisansı satan bir arkadaşımdan edindiğim bilgi) Exchange 2007 sadece 64 Bit üzerinde lisanslanıyor!

Gelin, fanatikliğe kaçmadan, mantık sınırları içinde bu değişiklikleri tartışalım. Sizce bunlar Vista'ya geçişte gerkçekten etkisiz mi kalır? Yoksa bugün o gün müdür?

No comments:

Post a Comment